Ina M. - creaţii proprii
- Te uiți la mine?
Te uiți la mine, iarnă de tăciune?
Ce vrei să-mi spui, ești mută, haide, spune...
Spune- mi că mă găsești schimbată tare,
Că anul ăsta merg pe- altă cărare.
- Uneori
Uneori facem o buclă a timpului
În cerșaful patului vieții
Și hrănim visele verzi ale câmpului
Cu reperele joase-ale hărții.
- Cine sunt eu?
O picătură în ocean,
O clipă –n veacuri de mărgean,
Atom în universul tot..
Așa mă simt, atât eu pot
- Despărțirea
Să nu mai vii în gândurile mele
Căci luna- i tristă printre mii de stele
Când singur o privesc din pat, la geam...
Ai fost... și alta nu mai vreau să am!
- Spune-i
Spune-i vântului să bată cu parfum de visuri mari
În pădurea de-mplinire unde vreascuri tu tot cari.
Spune-i soarelui să-ajungă în căsuța ascunsă-n piept
- Frigul
Din frunzele pe moarte în putregai de toamnă,
Un mucegai tăcut și-ncet iar ne condamnă
La- nfrigurare, căci din tremurul de clipe,
În frig viața incearcă din nou să se- nfiripe.
- Când e omul...
Când e omul pâine caldă,
Lacrimile ochii scaldă,
Suferința lor o lacră
De recunoștința sacră.
- Ironia sorții
În hotelul vieții
Stau de vorbă cu sufletul meu
La un pahar cu vin roșu,
În camera zilelor monotone...
- Curajul
În toamna caldă-un toporaș în iarbă
Iubește mov, cerul mirat se- ntreabă
De a greșit cumva ... căci iar e vară
Pe câmp, în muguri care- ncep să doară.
- Noiembrie, târziu
Ce frumoși sunt trandafirii , in noiembrie târziu...
Vremea asta minunată nu a fost de când mă știu!
Sura presură cu triluri nu se-oprește din cântat
Chiar de-i toamnă...mă surprinde cu tristețe un oftat.

Distribuie acest autor: