Ina M. - creaţii proprii
- Să facem clătite-n joacă
Aveau poftă de clătite...
Am făcut, au fost prăjite,
Încet una câte una
Şi umpleam cu spor întruna
- În zilele ploioase
În zilele ploioase
Când ceru-i supărat,
De laşi să-ţi intre-n oase
Tristeţea, neapărat
- Ia
Mi-e dor de ia mea cea românească
Ce am primit-o în dar să-mi folosească
S-o port de câte ori în suflet simt
Un dor de românesc ce este sfânt.
- Ploaia de la fereastră
Trist este azi afară,
Cerul ploaie strecoară,
E gri deasupra noastră
Şi toţi stăm la fereastră!
- Piţi
Iar am simţit dezamăgirea
De oameni şi alta-i pornirea
Din suflet ce e pentru ei,
Ce îi numesc semenii mei!
- Prin ploaia de vară
Azi în drumul meu pe-afară
M-a prins o ploaie de vară
Ce-a ţinut un sfert de oră,
Picuri mari jucau în horă.
- Duminică, în zi de vară
Azi e cea de-a şaptea zi
Ce te-ndeamnă ca să crezi
În acea forţă divină,
Îngerii cântă-n surdină.
- E iunie şi teiul e-nflorit!
Viaţa asta agitată
Nu mă iartă niciodată!
Eu aş vrea ca să îmi las
Simţurile pas cu pas
- Zborul
În copilăria mea
Mă visam adesea
Că urc pe fereastră
Şi zbor ca măiastră
- Mirese, florile de soc
Ce plăcut e azi afară
Fiindcă este-o zi de vară
Şi chiar de-i căldură mare
În grădină e răcoare!

Distribuie acest autor: