Ina M. - creaţii proprii

Ina M.Am încredere în Dumnezeu, ca forţă divină, El mă călăuzeşte în tot ceea ce fac!

- - - - - - - - - - -

Distribuie acest autor:

  • Să facem clătite-n joacă

    Aveau poftă de clătite...
    Am făcut, au fost prăjite,
    Încet una câte una
    Şi umpleam cu spor întruna

  • În zilele ploioase

    În zilele ploioase
    Când ceru-i supărat,
    De laşi să-ţi intre-n oase
    Tristeţea, neapărat

  • Ia

    Mi-e dor de ia mea cea românească
    Ce am primit-o în dar să-mi folosească
    S-o port de câte ori în suflet simt
    Un dor de românesc ce este sfânt.

  • Ploaia de la fereastră

    Trist este azi afară,
    Cerul ploaie strecoară,
    E gri deasupra noastră
    Şi toţi stăm la fereastră!

  • Piţi

    Iar am simţit dezamăgirea
    De oameni şi alta-i pornirea
    Din suflet ce e pentru ei,
    Ce îi numesc semenii mei!

  • Prin ploaia de vară

    Azi în drumul meu pe-afară
    M-a prins o ploaie de vară
    Ce-a ţinut un sfert de oră,
    Picuri mari jucau în horă.

  • Duminică, în zi de vară

    Azi e cea de-a şaptea zi
    Ce te-ndeamnă ca să crezi
    În acea forţă divină,
    Îngerii cântă-n surdină.

  • E iunie şi teiul e-nflorit!

    Viaţa asta agitată
    Nu mă iartă niciodată!
    Eu aş vrea ca să îmi las
    Simţurile pas cu pas

  • Zborul

    În copilăria mea
    Mă visam adesea
    Că urc pe fereastră
    Şi zbor ca măiastră

  • Mirese, florile de soc

    Ce plăcut e azi afară
    Fiindcă este-o zi de vară
    Şi chiar de-i căldură mare
    În grădină e răcoare!