Cântec despre mine – 18 - Walt Whitman

Vin cu fanfara, cu alămurile și cu tobele mele,
Nu cânt marșuri pentru cei victorioși,
cânt marșuri pentru cei cuceriți și pentru cei uciși.

Auzit-ați ce bine e să fii câștigătorul zilei?
Eu spun că-i la fel de bine să pierzi,
bătăliile se pierd în același spirit în care
sunt câștigate.

Bat toba pentru cei morți,
Suflu-n trompetă și sun pentru ei
cântările mele cele mai tari și cele mai vesele.

Vivat, pentru cei înfrânți!
Și pentru navele de război scufundate!
Și pentru cei ce s-au înecat cu ele.
Și pentru toți generalii care-au pierdut bătălii
Și pentru toți eroii răpuși!
Și pentru nenumărații eroi necunoscuți,
la fel de mari cu cei mai mari eroi cunoscuți!



Traducere Mihnea Gheorghiu

Adăugat de: Gerra Orivera

vezi mai multe poezii de: Walt Whitman



Distribuie:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.